Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 19.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Redakcia - zobrazeno 10 z 39 
|1-10| |11-20| |21-30| |31-40|
O osem minút kratšie...
Oddnes, 12.12.2010, platí nový grafikon železničnej dopravy. O viacerých zmenách boli v médiách uvedené informácie. Do bežnej prevádzky bude nasadená nová dvojsystémová elektrická jednotka radu 671. Spojenie medzi Bratislavou a Prahou bude na Slovenskej strele opäť zabezpečovať známe Pendolino elektrická jednotka radu 680. Najviac popularizované bolo skrátenie cestovného času až o 9 minút pri až štyroch vlakoch IC medzi Košicami a Bratislavou. To vďaka výstavbe V. koridoru a ETCS. Tieto skutočnosti ma donútili sa trochu zamyslieť, o čom vlastne tieto zmeny sú.

Zrodil sa web... (4.)

Priatelia a milovníci železníc, v septembri 2007 som sa rozhodol pre založenie stránok internetového magazínu o železniciach na Slovensku Železničné.info. Stránky uzreli svetlo internetového sveta dňa 27. septembra. Pre tento dátum som sa rozhodol nie náhodou. Dnes je to práve 170 rokov odvtedy, čo sa vo dvore výpravnej budovy koňky v Bratislave ozvalo erdžanie koníkov, ktoré začali ťahať osobné a nákladné železničné vozne do Svätého Jura.

Hrozí slovenským lokálkam zánik?

Železnice Slovenskej republiky v súčasnosti delia trate podľa dôležitosti do troch kategórií. V nasledujúcom článku budem uvažovať nad budúcnosťou tratí, ktoré tvoria tretiu kategóriu. Ide o miestne (lokálne) trate. Ich celková dĺžka je 1245 km. Zaradenie tratí do jednotlivých kategórií tratí a ich technická charakteristika je uvedená v Sieťovom vyhlásení ŽSR.
 

Prečo stagnuje elektrifikácia trate 160 Zvolen – Fiľakovo – Haniska pri Košiciach?

Ako priaznivec železníc sledujem rozvoj železníc na Slovensku, ako sa investuje do infraštruktúry, či už ide o rekonštrukciu staníc alebo železničných tratí. To isté platí aj o modernizácii vozňového a rušňového parku. Železnice vnímam ako dôležitú súčasť dopravného systému na celom území Slovenska. Pochopiteľne, že pozornejšie sledujem rozvoj železničnej infraštruktúry a dopravy v oblasti odkiaľ pochádzam. Ide v podstate o železničnú trať Zvolen – Košice, kde podľa mňa situácia nie je dobrá. Toto konštatovanie môžem ako vodič rozšíriť aj na rozvoj cestnej infraštruktúry, ale tejto problematike sa nebudem tu pochopiteľne venovať.

Aký vplyv budú mať parlamentné voľby 2010 na železnice?

Včera, 12. júna 2010, sa v Slovenskej republike uskutočnili parlamentné voľby. Výsledky sú známe, voľby síce vyhrala strana Smer-SD, ale novú vládu pravdepodobne zostavia pravicové strany SDKÚ-DS, KDH, SaS, a Most-Híd. Pozrime sa na to, čo tieto politické strany o rozvoji železníc na Slovensku majú vo svojich volebných programoch. Dôležité taktiež bude, čo sa z jednotlivých volebných programov dostane do Programového vyhlásenia vlády, ale na to si ešte musíme nejaký čas počkať. 

PF 2010

Vážení priatelia, milovníci železníc,
 
dnes oslavujeme Nový rok. Mnohí sa zamýšľame nad tým, aký bol uplynulý rok 2009.
 
 

Práva a povinnosti cestujúcich v železničnej preprave na slovenský spôsob

    Od 3. decembra 2009 je účinné Nariadenie Európskeho parlamentu a rady č. 1371/2007/ES o právach a povinnostiach cestujúcich v železničnej preprave. V praxi to znamená, že železničný dopravca, ktorého vlakom cestujúci cestuje, nesie zodpovednosť za jeho prepravu a prepravu jeho batožiny. Cieľom nariadenia je zvýšiť ochranu spotrebiteľov využívajúcich služby železničných prepravcov podobne ako v leteckej doprave.
 

Zrodil sa web... (3.), ideme ďalej!

     V nedeľu uplynuli dva roky od vzniku internetového magazínu o železniciach na Slovensku ŽELEZNIČNÉ.INFO. Uvažoval som dlhší čas, či mám napísať pri tejto príležitosti nejaký stručný príhovor. Nakoniec som sa predsa len rozhodol pre jeho napísanie. Predovšetkým preto, aby som sa Vám, návštevníkom stránok magazínu, v mene redakcie poďakoval za doteraz prejavenú priazeň.

Anketa - ako dlho asi vydržia??

   Od 14. decembra 2008 platí nový cestovný poriadok železníc. Tento cestovný poriadok priniesol niekoľko zmien. Ako to už býva, niektoré vlaky zanikli, no naopak, niektoré vlaky pre zmenu pribudli. Od zavedenia nového cestovného poriadku uplynuli tri týždne, a aj keď boli medzitým Vianočné sviatky, možno už teraz odhadnúť, ktoré vlaky majú šancu „prežiť“ a dostať sa aj do ďalšieho cestovného poriadku 2009/2010.

P. F. 2009

Milí priatelia,
milovníci železníc, návštevníci
magazínu o železniciach na Slovensku
Železničné.info 
 


Home