Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 19.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 180-188 - zobrazeno 10 z 32 
|1-10| |11-20| |21-30| |31-40|
Trať z Trstenej do Suchej Hory „ožila“
Nedávno sa v tlači objavila informácia o ukončení výstavby cyklistického chodníka z Trstenej do Suchej Hory. Chodník ide v trase zrušenej železničnej trate a pre jeho výstavbu sa použilo teleso bývalej trate. Na trati bolo predtým aj viacero mostov, tie boli obnovené, takže cyklochodník je neprerušený a prejazdný v celej trase až po štátnu hranicu, a pokračuje aj v Poľsku do mesta Nowy Targ, rovnako po telese zrušenej železničnej trate.

Po stopách záhadného (ne)tvora

Vo februári tohto roku sa ku mne dostala informácia, že pod Vysokými Tatrami sa objavili stopy záhadného tvora. Najprv som sa neveriacky zasmial, určite ide o kačicu, pomyslel som si. No už len slovo „stopy“ vo mne vyvolalo záujem. Hľadal som nejaké oficiálne tlačové správy, ale nič sa neobjavilo, žeby sa vláda opäť snažila niečo ututlať?

Štrba je Štrba

Predminulý víkend Noro trávil doma, a pretože v Českej republike bol v utorok štátny sviatok, víkend si predĺžil. Keďže u nás prevládalo dobré počasie, dohodli sme si na pondelok výlet na Štrbu. Podľa dohody som v pondelok ráno vyrazil na Štrbu. Noro na Štrbu pricestoval vlakom R 604.

Jarné práce pod Tatrami

Asi pred mesiacom a pol sme Vám priniesli informácie o aktuálnom stave snehovej pokrývky pod Tatrami. Tento týždeň som potreboval vybaviť niečo v Poprade. Spojil som užitočné s príjemným a pozrel som sa aj na polia pod Tatrami, či už aj tam zvláštna tohtoročná zima umožnila jarné práce na našich poliach. Nasledujúca fotoreportáž je pochopiteľne nielen o traktoroch.

Snehové spravodajstvo zo Štrby

Začiatkom týždňa počasie na našom území ovplyvňovala tlaková výš, ktorá sa rozšírila od východu. Jej vplyv sa prejavil slnečným a teplým počasím najmä vo východnej časti našej krajiny. Rozhodol som sa využiť slnečné počasie a zašiel som na Štrbu, aby som zistil výšku snehovej pokrývky.

Vlak a trolejbus na priecestí v Prešove

Už dávnejšie som si plánoval návštevu Prešova. V tomto krajskom meste sa na trati 188 z Prešova do Plavča nachádzajú dve priecestia, na ktorých sa stretávajú dve trakcie, resp. trakčné vedenia. Zaujímalo ma, ako je križovanie trolejbusovej dráhy s trakčným vedením pre železnicu vyriešené. Využili sme posledné prázdninové obdobie a spoločne s Norbertom sme si dohodli stretnutie v Prešove. Noro, ako domáci a poznajúci miestne pomery, mi robil sprievodcu pri mojej návšteve v metropole Šariša.

Vlakom do Spišského Podhradia odzvonilo

Trať ŽSR 187 Spišské Vlachy – Spišské Podhradie sa počnúc platnosťou nového grafikonu vlakovej dopravy dostala medzi trate so zastavenou osobnou dopravou. Pár krát som na Spiš zašiel, aby som prevádzku na tejto trati zaznamenal. Pár záberov z nedávnej a pravdepodobne nenávratnej histórie je v nasledujúcej reportáži.

Kysacká spojka

Kysacká spojka je približne 1 km dlhá jednokoľajná trať, ktorá spája jednokoľajnú trať 188 s dvojkoľajnou traťou 180 tak, že umožňuje vlakom od Prešova prejazd smerom na Margecany bez úvrate v Kysaku. V súčasnosti jediným pravidelným vlakom, ktorý chodí cez spojku je rýchlik R 1504 Šarišan, ktorý chodí v piatok z Bratislavy do Humenného a v nedeľu opačným smerom. Od marca budúceho by mal cez spojku chodiť aj ďalší priamy vlak z Prešova do Bratislavy. Ako dlho je však otázne.

Za 381.001 pod Vysoké Tatry

Už v pondelok, 23. júla 2012, sa objavili na internete informácie o tom, že viacsystémový elektrický rušeň 381.001 bude na skúšobných jazdách na štrbskej rampe, a jazdy majú prebiehať aj v stredu, teda dnes. Žiaľ, najprv práca a potom zábava, hovorí známe slovenské príslovie, preto som včera pod Tatry nešiel, aj napriek tomu, že dnes už sa malo počasie výraznejšie pokaziť. Ako som dopadol dnes, sa dozviete v nasledujúcej krátkej fotoreportáži.

Utorok vo Važci

Konečne som si po dlhšom čase mohol zobrať pár dní dovolenky. Využil som dnešné pekné slnečné počasie a išiel som fotiť pod Tatry. Chcel som ísť na svoje obľúbené miesto na Štrbu, ale Perinbaba mi prekazila plány. Snehu je na Štrbe toľko, že dostať sa z cesty k trati sa dá len ťažko a aj pohyb okolo trate je kvôli množstvu snehu a závejom sťažený.
 


Home