Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 05.10. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
��elezni��ky - zobrazeno 10 z 13 
|1-10| |11-20|
Historický kalendár (2.): Ružomberok – Korytnica kúpele
Dnes si pripomíname 40. výročie od zastavenia železničnej dopravy na trati z Ružomberka do Korytnice. Táto trať dlhá asi 23 kilometrov mala rozchod 760 mm a viedla z Ružomberka cez Biely Potok a Liptovskú Osadu do kúpeľov Korytnica. Jej existenciu na stanici v Ružomberku dnes pripomína pomník parnej lokomotívy U 37.006 neďaleko prijímacej budovy železníc.

Reportáž z otvorenia 23. sezóny na ČHŽ 2014

Prvý máj sa stal dňom, kedy sa už tradične začína sezóna na Čiernohronskej železnici. Po roku som opäť zašiel na Horehronie, aby som slávnostnú atmosféru zo zahájenie sezóny zažil a zadokumentoval aj pre tých, ktorí sa ho nemohli zúčastniť. Pri tejto príležitosti bol zo Zvolena do Chvatimechu a Brezna vypravený aj mimoriadny historický vlak.

Po stopách Dobrovodskej lesnej železnice

Od Prekážky na Dobrú Vodu - V Malých Karpatoch, pohorí v juhozápadnej časti Slovenska, sa nachádza množstvo zaujímavostí. Jedna z nich je aj zrúcanina kláštora sv. Kataríny. Neďaleko sa zase nachádza zrúcanina hradu Dobrá Voda. Mnohí návštevníci pohybujúci sa v týchto lokalitách možno ani netušia, že v týchto miestach je ešte jedna pamiatka. Nie je až taká starobylá, na rozdiel od predchádzajúcich nepúta pohľady už zďaleka, ale je ukrytá v lesoch.

Fotoreportáž z otvorenia sezóny na ČHŽ 2013

Včera, 1. mája 2013, bola už tradične zahájená prevádzka na Čiernohronskej železnici. Podľa predpovede počasia malo byť pekne, tak som sa rozhodol zájsť na Horehronie. Pri príležitosti zahájenia prevádzky ČHŽ bol do Hronca vypravený mimoriadny parný vlak zo Zvolena, na čele ktorého bol rušeň 422.0108 Malý býček. Pár záberov zo včerajšej akcie je vo fotoreportáži.

Agrokomplex 2012 na NPŽ

Dnes sa končí výstava Agrokomplex, ktorá sa začala vo štvrtok 23. augusta 2012. Počas výstavy bola v prevádzke aj Nitrianska poľná železnica. Využil som príležitosť a na Nitriansku poľnú železnicu som sa zašiel pozrieť.
 

Čiernohronská železnica zahájila 21. sezónu

Minulý týždeň, v utorok 1. mája 2012, bola otvorená ďalšia sezóna na Čiernohronskej železnici (ČHŽ). Už deň predtým bol slávnostne otvorený obnovený úsek trate Čierny Balog – Dobroč, čím sa zvýšil počet prevádzkovaných kilometrov (ČHŽ). V pondelok mi však povinnosti neumožnili zúčastniť sa akcie. V utorok som však zašiel do Hronca, kde sa pri príležitosti otvorenia 21. sezóny konala malá slávnosť. Pár fotografií zo slávnostného otvorenia sezóny ČHŽ je v nasledujúcej fotoreportáži.

Nedeľa s Kačenou na Považskej lesnej železnici

V nedeľu, 22. mája 2011, občianske združenie Spoločnosť pri PLŽ usporiadalo „Mašinparádu“ v „novom“ domove PLŽ - v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Akcia sa konala pri príležitosti 95. výročia vzniku PLŽ. Ja som do Pribyliny v nedeľu zašiel, a to, čo som zachytil objektívom svojho fotoaparátu, Vám ponúkam v krátkej fotoreportáži.

Oslavy 100. výročia Čiernohronskej železnice

   V piatok 1. mája 2009 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie sezóny Čiernohronskej železnice (ČHŽ). V tomto roku sa oslavy niesli v znamení 100. výročia ČHŽ. Súčasťou osláv bolo aj tradičné otvorenie Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Okrem samotných jázd parných a motorových vlakov prebiehal počas víkendu sprievodný a kultúrny program. Ja som v piatok zašiel do Chvatimechu, Hronca a Čierneho Balogu, aby som slávnostnú atmosféru zaznamenal objektívom.   (DOPLNENÉ KRÁTKE VIDEO)

Z histórie Čiernohronskej železnice

     Tradične sa dňa 1. mája t.r. otvorí ďalšia sezóna Čiernohronskej železnice a Lesníckeho skanzenu. V tomto roku bude otvorenie v znamení storočnice a pripravený je pestrý program. Premávať na Čiernohronskej železnici bude aj parný rušeň U 34.901, ktorý patrí Kysuckému múzeu a premáva na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Tento rušeň bol zapožičaný v januári a  na Čiernohronskej železnici bude premávať do osláv storočnice. Pripomeňme si týmto príspevkom vznik a minulosť tejto lesnej železnice.

Leto s Katkou I. - Košická detská úzkokoľajná železnica
Čermeľ – Alpinka (930)

 V sobotu 7. júna 2008 ráno v Revúcej pršalo. Ale nevadilo mi to, lebo to bol pre mňa dôležitý deň. Mal som poobede dohodnuté v Prešove jedno významné stretnutie, na ktoré som musel prísť bez ohľadu na počasie. Nasadol som teda do svojej obľúbenej mašinky a vybral sa pomaly do Prešova. Keďže som mal pred sebou ešte celé predpoludnie, a za Soroškou už nepršalo rozhodol som sa zastaviť v Košiciach v Čermeli, aby som sa pozrel na prevádzku najstaršieho parného úzkorozchodného rušňa na Slovensku.


Home