Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 19.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Redakcia
PF 2015
Peter, 01.01.2015 (3132 prečítané)

Rok uplynul ako voda a sme o rok starší. Stalo sa tradíciou, že začiatkom nového roku sa bilancuje rok predchádzajúci. Tejto tradícii občas podľahneme aj na našom železničnom webe. Čo teda svojim návštevníkom a čitateľom minulý rok ponúkol magazín Železničné.info?
 

V úvode musím priznať, že mohlo byť zverejnených aj viac reportáží. Existujú subjektívne, ale aj objektívne príčiny. Okrem voľného času a finančných zdrojov to bolo hlavne počasie, ktoré veľakrát odrádzalo zájsť na akciu, ktorá sa konala najmä vo vzdialenejšej časti našej krajiny. Uplynulý rok bol mimoriadne daždivý a zažiť niekoľko dní stabilné slnečné počasie bola výnimočnosť. To je tiež jeden z dôvodov, že niektoré akcie sme v uplynulom roku nenavštívili a chýbajú tu reportáže z nich.
 
Napriek slabšiemu nábehu zo začiatku roka sme potom na stránkach magazínu zverejnili viaceré články a fotoreportáže, a dúfame, že boli z nich viaceré aj zaujímavé. Medzi také si dovolím zaradiť články o ozubnicovom parnom rušni, ktorý mal svoju premiéru v apríli 2014 v Tisovci.
 
Vďaka veternej kalamite sa nákladná doprava znásobila na niektorých lokálnych tratiach a súpravy nákladných vlakov sa predĺžili o vozne kalamitného dreva. To bola príležitosť na dokumentovanie nákladnej dopravy aj na tratiach a v staniciach, kam predtým nákladné vlaky chodili zriedkavejšie.
 
Okrem reportáží z pravidelnej prevádzky sme priniesli viaceré fotoreportáže aj z mimoriadnych jázd parných a motorových vlakov, ktoré usporiadali železničné kluby pre milovníkov železníc. Najmä nadšencom zo železničných spolkov a klubov, ktorí sa na úkor svojho voľného času starajú o „mašinky“ a pripravujú akcie, patrí naša vďaka.
 
V septembri sme v tichosti oslávili naše siedme narodeniny. Áno, magazín o železniciach Železničné.info existuje už viac než sedem rokov. Bolo to presne v deň, kedy sa Papagáj vybral na Horehronie. Spoločne s Norbertom sme si dali slávnostný obed na ranči v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni a zaspomínali na viaceré akcie, ktorých sme sa zúčastnili.
 
Musím konštatovať, že obsah nášho magazínu napĺňame podľa predsavzatí, ktoré sú uvedené v úvodnom článku zo dňa 27. septembra 2007. Nie je naším cieľom prinášať denne aktuality zo sveta železníc. Nie je to ani možné a myslíme si, že to nie je ani potrebné. Niektoré zaujímavosti z prevádzky, informácie o nehodách, prevádzkových zlyhaniach a meškaniach vlakov sa šíria rýchlosťou svetla na sociálnych sieťach.
 
Uplynulý rok bol pre železnice na Slovensku prelomový. Okrem množstva súkromných nákladných dopravcov, ktorí na Slovensku prevádzkujú nákladné vlaky už dlhšie obdobie, na slovenské trate prišla konkurencia aj v osobnej doprave. Pribudli nové súkromné vlaky na trasách Bratislava – Košice a Praha - Košice. Do tohto všetkého ako blesk z jasného neba prišlo politické rozhodnutie o bezplatnom cestovaní vlakmi pre študentov a dôchodcov. Celkom určite to bolo veľmi náročné a hektické obdobie pre štátnu Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK). Bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov a dôchodcov bolo zvládnuté aj vďaka vypožičaniu motorových rušňov a vozňov od Českých dráh. Motorové rušne ČD radu 754 boli určite zaujímavým spestrením pre fotografov železníc.
 
Zaujímavé bude sledovať, ako si ZSSK poradí s konkurenčnými súkromnými vlakmi. ZSSK ešte pred platnosťou nového GVD zrušila dva plánované tzv. komerčné vlaky IC. Od začiatku platnosti nového grafikonu vlakovej dopravy (GVD) uplynulo zatiaľ málo času, ale dá sa už teraz predpokladať, že k už vopred zrušením štátnym vlakom IC pribudnú ďalšie. A to súkromný dopravca RegioJet plánuje prevádzkovať vlaky aj na ďalších tratiach. Zostáva len dúfať, že konkurencia bude prospešná v prvom rade pre cestujúcich.
 
Koncom novembra 2014 sme spustili petičnú akciu za obnovu prevádzky osobných vlakov na gemerských lokálnych tratiach. Táto aktivita si samozrejme vyžaduje náš čas a aj finančné prostriedky, ale presvedčenie, že osobné vlaky na gemerské lokálne trate patria, prevažuje. Všetkým, ktorí našu petíciu podporili svojim podpisom, ďakujeme!
 
Záverom sa chceme poďakovať za Vašu priazeň, ktorú ste nám prejavili v uplynulom roku. Našou snahou bude aj v roku 2015 prinášať zaujímavé články a reportáže, ktoré budú zdrojom nielen zábavy, ale aj poučenia.
 
V roku 2015 Vám prajeme šťastie, zdravie a veľa osobných a pracovných úspechov!

Home